Hertha BSC Berlin

22. kolo Bundesligy... pátek 20:30: Hertha - Duisburg; sobota 15:30: Schalke - Bayern, Cottbus - Stuttgart, Hannover - Nürnberg, Bremen - Dortmund, Rostock - Bielefeld, Karlsruhe - Wolfsburg; neděle 17:00: Bochum - Leverkusen, Hamburg - Frankfurt

Kalendář

Diskuze

Statistika

TOPlist

Stadion

Kapacita: 74 400 míst (vše k sezení)

Info

Stadion je součástí celého areálu sportovních zařízení, ke kterému patří mimo jiné plavecký a hokejový stadion, zařízení sportovního fóra, jezdecký stadion a další. Samotný Olympiastadion užívá kromě bundesligového klubu Hertha BSC i mužstvo amerického fotbalu Berlin Thunder, každoročně od roku 1985 se zde konají finále německého poháru, dále atletické soutěže, hudební koncerty a také například církevní sjezdy.

Olympiastadion je podúrovňový, to znamená, že pouze horní prstenec tribun se zvedá nad úroveň okolí. Stadion má i přes moderní přestavbu historický nádech, díky svým jasným geometrickým formám připomíná stará antická sportoviště.

Historie

Olympiastadion byl postaven v letech 1934 - 36 pro letní olympijské hry konané v roce 1936 v hlavním městě tehdejšího nacistického Německa. Rozhodnutí postavit na místě Německého stadionu, postaveného v roce 1913 pro letní olympijské hry 1916, které se vzhledem k první světové válce nekonaly, nový stadion se dnes připisuje tehdejšímu říšskému kancléři Adolfu Hitlerovi, který chtěl využít jak her samotných, tak i monumentálního stadionu k propagačním účelům. Olympiastadion byl postaven podle návrhů architekta Wernera Marche, tenkrát pro 100 tisíc diváků. Hitlerův architekt Albert Speer nechal stěny stadionu vyložit dlaždicemi z lasturového vápna. Poprvé byl Olympiastadion otevřen v zahajovací den olympiády, 1. srpna 1936.

Rekonstrukce

Pro fotbalové mistrovství světa 1974 byl stadion částečně zastřešen, ale o mnoho větší modernizace přišla v letech 2000 – 2004 v rámci příprav na mistrovství světa ve fotbale 2006. Přestavba byla velice komplikovaná, protože se stadion nachází pod dozorem památkové péče a navíc se konala bez přerušení sportovního provozu. Stadion byl prohlouben a hrací plocha tím snížena. Kamenné kvádry byly očištěny – kolem 70 % původní substance bylo zachováno. Nová je i střecha, která nyní kryje všechny tribuny. Nová atletická dráha je pokrytá modrým tartanem (klubová barva Herthy) namísto původní červené tratě. Po přestavbě dostal Olympiastadion statut pětihvězdičkového stadionu.